Spływy pontonowe i kajakowe

kajak

Spływ Dunajcem to jedna z najciekawszych atrakcji Szczawnicy, która co roku przyciąga tysiące polskich i zagranicznych turystów. Szlak wodny w PPN gwarantuje niezapomniane wrażenia, świetne widoki i przede wszystkim dobrą zabawę! Oferty spływu są stworzone zarówno z myślą o małych jak i o dużych grupach.

Świetnie spędzicie tutaj czas razem z drugą połówką, rodziną czy znajomymi! Nawet w przypadku turystów indywidualnych znajdziecie atrakcyjne propozycje spływu. Co więcej, oferty dostosowane są także do rodzin z dziećmi. Państwa pociechy będą wniebowzięte tą wspaniałą przygodą. Jakie opcje spływu, ceny i trasy mamy do wyboru? Czym jest rafting? Jakie inne miejscowe atrakcje warto zobaczyć? Szczegóły poniżej!

Spływ kajakowy Dunajcem, trasy

Trasa spływu Dunajcem odbywa się na Pienińskim Przełomie Dunajca. Na tym odcinku napotkać możemy wiele rzecznych zakoli, a ściany skalne przełomu są wysokie nawet na 300 m i zbudowane w wapieni pienińskich, bogatych w szczątki mikroorganizmów. Szacuje się, że tworzyły się one ok. 145 mln lat temu! Z pewnością Państwa uwaga zostanie pochłonięta przez te przepiękne widoki. Dunajec tworzy malowniczy przełom na obszarze Szczawnicy i Sromowiec Niżnych, a co więcej jest też rzeką graniczną ze Słowacją.

 

wioślarstwo

To niezwykle atrakcyjny turystycznie region. Spływ pontonowy przełomem Dunajca można na przykład rozpocząć w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych (Kąty). Długość spływu Dunajcem to średnio 15 km na przystanie docelowe Szczawnica. W zależności od punktu początkowego na tym szlaku odległość ta może być mniejsza lub większa. Do Krościenka płynie się nieco dłużej. (Krościenko - długość trasy ok. 23 km, czas trwania ok. 2 godz. 45 min). Co ciekawe, spływy organizują również flisacy ze Słowacji, to tańsza opcja, jednak kończy się już w Leśnickim Potoku.

Możemy pokusić się o niezapomnianą przygodę zaczynającą się w Sromowcach Niżnych, a kończącą w Szczawnicy. Długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. Jeżeli chcemy doświadczyć nieco dłuższej atrakcji, polecamy płynąć aż 30-kilometrowym spływem ze Sromowiec Niżnych aż do Tylmanowej. Dostępne są również spływy Szczawnica - Tylmanowa, które liczą 15 km. Nieco inną, równie fascynującą trasą jest 14-kilometrowy spływ na trasie Nowy Targ - Czorsztyn. Niezwykłe i niepowtarzalne widoki -  których doświadczymy tylko w Pieninach - zachęcają do flisackiej podróży osoby z całej Europy!

Ponton czy kajak? Czym jest Rafting?

Rafting, to najprościej mówiąc, turystyczna odmiana flisu, czyli spływu rzecznego. Przeprowadzany jest z użyciem tratwy, pontonu, kajaku lub różnego rodzaju łodzi. Spływy ze Sromowiec do Szczawnicy są niezwykle bezpieczne. Spływ oraz jego poziom trudności możemy dopasować do doświadczenia (lub jego braku) uczestników. Rafting możemy rozpocząć zbiórka w przystani początkowej w Szczawnicy i stamtąd musimy udać się do Sromowiec Niżnych - rowerem, pieszo lub busem.

Do wyboru mamy pontony, które przeważnie mieszczą od 1 do nawet 12 osób. Kajaki z kolei przeznaczone są dla 1,2 lub 3 podróżnych. Pontony sprawdzą się świetnie podczas raftingu, są niezwykle wytrzymałe, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Niekiedy uczestnicy mogą również znaleźć w ofercie kajako-pontony. Pontony pomieszczą duże grupy, a rafting będzie niezapomnianym przeżyciem, który każdy z uczestników z pewnością będzie chciał powtórzyć jeszcze nie jeden raz! W przypadku turystów indywidualnych i małych grup polecamy także spływ przełomem Dunajca na kajaku. Niezapomnianą przygodą będzie też spływ flisacki na tratwie.

rafting

Rafting trasą Sromowce-Krościenko liczy ok. 22 km. Jeżeli chcemy wyprawę zakończyć w Szczawnicy, przemierzymy 17 km. Spływy są bardzo bezpieczne, a ich organizatorzy reprezentują najwyższą jakość usług. Uczestnicy otrzymują niezbędne kaski, kapoki, a w czasie niesprzyjającej pogody niekiedy dodatkowe pelerynki i pianki. Podczas spływu możemy również skorzystać z opieki instruktora. Swój pojazd możemy zostawić na parkingu i trasę prowadzącą na początek spływu przebyć pieszo, rowerem lub busem.

Spływ Dunajcem - cena i pakiety

Niektórzy organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji, w celu uniknięcia kolejek. Można również składać rezerwacje online. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

Cennik 2023- spływ przełomem Dunajca na kajaku

Trasa ok. 15 km. Czas trwania spływu to ok. 2 godziny (zależy od tego, jaką wybraliśmy przystań końcową oraz od obecnego stanu wody). W zależności od kilometrów podróż może się np. wydłużyć do ok. 2 godz. 15 min, 2 godz. i 45 minut itd.

kajakarstwo

Wybierając firmę PORT PIENIN, cennik kształtuje się następująco:

  • Spływ Dunajcem na kajaku (oraz wycieczka piesza do początku spływu) - bilet normalny 75 zł/os., czas spaceru ok. 4 godziny.
  • Spływ Dunajcem na kajaku  (oraz dotarcie rowerem do spływu)  - bilet normalny 95 zł/os., czas dojazdu to 1.5 h.
  • Spływ Dunajcem na kajaku (przejazd busami na miejsce początkowe) - bilet normalny 85 zł/os., dojazd w ok. 0.5 h.
  • Spływ Dunajcem na kajaku - bilet ulgowy dla dzieci poniżej 12 lat - 15% zniżki!  

Sprawdź szczegóły: https://portpienin.pl/

 

Cennik 2023 - spływ pontonowy przez Pieniński przełom Dunajca

Spływ pontonowy Sromowce Niżne - Szczawnica. Długość trasy ok. 15,5 km. Czas trwania spływu ok. 2 godz.

rafting

Korzystając z usług firmy PORT PIENIN, cennik kształtuje się następująco:

  • Rafting przez przełom Dunajca ze spacerem na miejsce - bilety normalny 75 zł/os., czas dotarcia na miejsce to ok. 4 h. (połączony z wycieczką na Sokolicę i/lub trzy Korony, dla aktywnych).
  • Rafting przełomem Dunajca można rozpocząć wycieczka rowerową - bilety normalne 95 zł/os., czas podróży to ok. 1.5 h, dla aktywnych, którzy chcą lepiej poznać Pieniński Park Narodowy oraz Pieniny.
  • Rafting (dojazd busami) - bilety normalne 85 zł/os., czas trwania dojazdu to 0.5 h (rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób, które mają mniej czasu).
  • Rafting - bilet ulgowy dla dzieci poniżej 12 lat - 15% zniżki!

 

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich

Ceny biletów do Szczawnicy:

  • Bilet normalny - 93 lub 99 zł/os.
  • Bilet ulgowy - dla dzieci do 10 lat - 65 lub 69 zł/os.

 

Ceny różnią się, ponieważ bilety w wakacje są nieco droższe niż w czasie spływu w innych porach roku. Dla zorganizowanych grup szkolnych ceny też kształtują się inaczej. 10 uczniów i 2 opiekunów ze szkoły podstawowej (klasy 0-8) zapłacą za spływ 860 zł.

Ponadto, bilet do Krościenka z uwagi na to, że trasa jest dłuższa, kosztuje więcej. Dla przykładu bilet dla dorosłego do Krościenka w okresie wakacyjnym to koszt 119 zł/os.

Spływ Dunajcem także zimą!

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Po tym okresie organizowane są zimowe spływy Dunajcem. Zaczynają się w okolicach listopada, a kończą w marcu, przed sezonem. Jeżeli nie możesz rozstać się ze swoim kajakiem, uwielbiasz adrenalinę i trudne warunki - to wyzwanie jest właśnie dla Ciebie! Spływ zimowy kosztuje jedynie ok. 80 zł, a za dodatkową opłatą możemy przebyć szlak wodny w PPN wraz z instruktorem! W tym okresie także przyjmowane są zarówno grupy jak i pojedyncze osoby.

góry zimną

Zimowe spływy obejmują Szczawnicę, Tylmanową i Łącko. Łączna długość trasy to 14,5 km lub 22 km. Na szlak wodny w PPN zimą niezbędne będą ciepłe rękawice na wiosło, ciepła pianka neoprenowa oraz peleryna kajakowa. Ponadto, np. korzystając z usług PORT PIENIN, zaopatrzy on Państwa w te niezbędne rzeczy, ale także w transport na trasie spływu oraz wygodny kajak, wiosło, kapok, kask oraz fartuch kajakowy. Rezerwacja i sprzedaż biletów również w formie online. W razie dodatkowych pytań warto odwiedzać strony firm, które oferują spływy zimowe i na bieżąco mieć z nimi kontakt. Często proponują one też opcję dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Pakiety

Oto kilka przykładowych informacji o dostępnych ofertach:

PORT PIENIN

  • Spływ kajakowy Dunajcem
  • Spływ pontonowy Dunajcem
  • Integracja dla grupy
  • Szkolenie Kajakowe
  • Zimowy spływ Dunajcem
  • Wypożyczania rowerów
  • Samochody 4 × 4

Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja spływu online za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej Portu Pienin lub telefonicznie. Firma oferuje darmowy parking oraz możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Spływ Dunajcem obydwa się codziennie w godzinach od 8:00 do 21:00.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich

Bilety można nabyć bezpośrednio przy kasie. Usługi świadczone są codziennie z wyjątkiem Święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.

Kasy są czynne:

  •        kwiecień od 9:00 do 16:00,
  •        maj-sierpień od 8:30 do 17:00,
  •        wrzesień od 8:30 do 16:00,
  •        październik od 9:00 do 15:00.

Po zakupie trzeba udać się do kasy z biletem (można przejść bez kolejki) w celu przydzielenia do łodzi. Kiedy korzystamy z takiej opcji, warto zaznaczyć, iż łodzie flisaków odpływają po zebraniu odpowiedniej liczby uczestników. Istnieje też możliwość wypożyczenia kapoku, wcześniejszej rejestracji i zakupu biletu powrotnego.

A co robić już po pełnym wrażeń spływie kajakowym? ... Ciekawe atrakcje i szlaki turystyczne

W zależności od czasu, jaki przeznaczyliśmy na pobyt, możemy zwiedzić dodatkowo różne miejscowe atrakcje i przejść lub przejechać ciekawe szlaki. Nieocenionym pomysłem jest zwiedzanie przełomu Pienińskiego na rowerze. Droga ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru ciągnie się wzdłuż brzegu Dunajca. Wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek na łonie natury! Zachęcamy do wypożyczania rowerów na tę niezwykle ciekawą podróż. Zapewni to Państwu komfort, nie trzeba brać ze sobą swojego sprzętu na wypoczynek. Rowerem dojedziecie Państwo również Drogą Pienińską do punktu początkowego spływu.

Ciekawą opcją jest 10-kilometrowy szlak czerwony, którego część przebiega po stronie słowackiej granicy. Możemy wybrać też znacznie łatwiejszy, polecany dla początkujących, 2,5-kilometrowy szlak zielony. Obejmuje on trasę Krościenko - Kras do odejścia ścieżki na Sokolnicę. Należy zachować ostrożność, ponieważ na jednej trasie może znaleźć się i rowerzysta i pieszy - trasy się pokrywają.

Druga opcja to wędrówki piesze. Przejście szlaku w takiej formie zajmuje średnio od 1 godziny do 5 godzin. Jeżeli przeznaczyliśmy kilka dodatkowych minut na zwiedzanie, śmiało korzystajmy ze szlaków. Do wyboru są zarówno te bardziej wymagające jak i te dla początkujących.  Zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego jest niezwykle ciekawe, a fauna i flora parku zachwycą każdego!

góry

Ponadto, warto odwiedzić Zamek Niedzica, Zamek Czorsztyn, Czerwony Klasztor, Wodospad Zaskalnik, Zamek Pieniny, Wąwóz Szopczański, Zaporę wodną na Zbiorniku Czorsztyńskim czy też wspiąć się na Trzy Korony. Tę ostatnią przygodę można zacząć m.in. z Krościenka, Czorsztyna czy Szczawnicy, w tej ostatniej polecamy szlak prowadzący na szczyt Trzech Koron zakończony raftingiem!