Wakacje w Polsce – lepiej je spędzić w górach czy nad morzem?
Choć w ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie wakacji za granicą, wciąż nie brakuje też takich, którzy postanawiają pozostać w naszym kraju. Często postępujemy tak ze względów praktycznych – w końcu urlop w Polsce jest sporo tańszy niż zagraniczny, a przy tym wcale nie musi być mniej udany. U nas również nie brakuje ciekawych miejsc, pięknych widoków, możliwości wykorzystania czasu w atrakcyjny sposób – i to zarówno dla starszych, jak i młodszych osób. Oczywiście najwięcej Polaków kieruje się w sezonie urlopowym albo na północ, albo na południe naszego kraju – to w tych jego częściach jest najpiękniej i najciekawiej. Często wybór celu bywa kłopotliwy, a nawet staje się powodem konfliktów w wśród bliskich sobie osób. Jak to więc jest – lepiej pojechać w góry czy nad morze?
Wady i zalety obu rozwiązań
Zarówno polskie góry, jak i Morze Bałtyckie to przepiękne miejsca, które mają nam bardzo wiele do zaoferowania. Tak naprawdę i jedno, i drugie z nich każdy z nas powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Jeśli chodzi o góry, to znajdują się one na południu naszego kraju i ciągną wzdłuż właściwie całej „dolnej” granicy. Trzy podstawowe pasma to Karpaty, Sudety oraz Góry Świętokrzyskie. Najwyższe i najchętniej odwiedzane przez turystów są piękne Tatry wraz z liczącym aż 2,5 tysiąca metrów szczytem Rysy. Na urlop w górach decydują się przede wszystkim osoby przepadające za aktywnością fizyczną i najlepiej odpoczywające w ruchu, a także miłośnicy pięknych widoków. Wbrew pozorom nie ma tutaj żadnych granic wiekowych, na polskich szlakach spotkamy zarówno osoby starsze, jak i rodziców z małymi dziećmi – ten sposób spędzania wakacji jest więc tak naprawdę właściwie dla każdego.
Natomiast ci, którzy wolą odpoczywać w bardziej spokojny sposób, prawdopodobnie lepiej będą się czuli nad morzem. Tam oprócz pięknych widoków czekają na nas także urocze piaszczyste plaże, na których będziemy mogli się wylegiwać i budować zamki z piasku. A gdy już bardzo zmęczymy się upałami, zawsze będziemy mogli odetchnąć w chłodnych falach Bałtyku. Znad morza z pewnością wrócimy zrelaksowani i z przepiękną złotą opalenizną.
A więc – góry czy morze? Tak naprawdę ile osób, tylko odpowiedzi na to pytanie. A jeżeli w naszej rodzinie głosy są podzielone, zawsze możemy pójść na kompromis i wybrać się najpierw tu, a później tam albo… zupełnie gdzie indziej.
Warto odwiedzać mniej znane miejsca!
Warto pamiętać, że w naszym kraju oprócz górskich szlaków i obleganych plaż Bałtyku istnieje również bardzo wiele innych przepięknych miejsc. Należy do nich na przykład Pojezierze Mazurskie, gdzie odpoczniemy na łonie dzikiej przyrody i popodziwiamy piękne krajobrazy. Ponadto w Polsce jest wiele ładnych zabytkowych miast, które każdy z nas powinien przynajmniej raz zobaczyć i z których historią się zapoznać – należą do nich między innymi Kraków, Wrocław oraz Poznań. Chcesz poznać więcej podobnych propozycji i dowiedzieć się, gdzie jeszcze warto się wybrać? Znudziły Ci się już tradycyjne pomysły na letni wyjazd? W takim razie koniecznie zajrzyj na stronę PADO24 – znajdziesz tam wiele artykułów o tematyce wakacyjnej, a z zamieszczonymi tam poradami i wskazówkami na pewno doskonale zaplanujesz swój urlop i wrócisz z niego wypoczęty oraz zadowolony. Chcesz dodatkowo znaleźć korzystne oferty przelotów lub hoteli?
W dobie Internetu bez problemu można znaleźć informacje o bazie noclegowej w nawet najbardziej odległych zakątkach krajów. Jeżeli więc planujemy wypoczynek w sercu Pienin i Beskidu, ...
Lato, urlop, fantastyczny czas spędzony z rodziną na łonie natury… Aby faktycznie cieszyć się idealnymi wakacjami, warto je rozsądnie zaplanować i dobrze się do nich przygotować.
Odzież outdoorowa, obuwie oraz niezbędne akcesoria tj. czapki oraz plecaki to must have podczas aktywności na świeżym powietrzu. Powinny one być wygodne oraz dostosowane do różnych warunków pogodowych.
Szczawnica – malownicze miasto leżące w południowej Polsce, usytuowane w górach. Górski krajobraz, wysokie temperatury, niewielkie opady oraz duża ilość naturalnych źródeł wodnych tworzą unikatowy mikroklimat. Miejscowość położona jest w dolinie potoku Grajcarka, prawym dopływie Dunajca.