Szczawnica kiedyś i dziś - historia miasta

Wspaniały mikroklimat, lecznicze właściwości występujących tu wód oraz dostęp do różnorodnych atrakcji turystycznych sprawiają, że Szczawnica znana jest od wielu lat jako jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku na terenie całej Polski. Warto więc poznać historię tego miasta i dowiedzieć się co obecnie stanowi jego największe walory.

Nazwa miejscowości

Nazwa “Szczawnica” pochodzi od kwaśnych wód, mieszczących się na tych terenach, zwanych przez górali szczawami. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z 1413 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło zapisał Abrahamowi z Goszyc 400 florenów a w dokumentach zapisano dwie Szczawnice: Wyżnią i Niżnią. W latach 1973-1982 Szczawnica była połączona z Krościenkiem i nosiła wtedy nazwę Szczawnica-Krościenko. W 1982 roku nastąpił ponowny podział miast.

Historia uzdrowiskowa

Szczawnica znana jest jako zdrojowisko już od ponad 200 lat. Wzmianki o działalności tego uzdrowiska i stosowaniu niektórych wód Szczawnickich w celach leczniczym, zawarte zostały w licznych materiałach historycznych. Uzdrowiskowa rola Szczawnicy sięga początków IX wieku a konkretnie 1810 roku. Pierwsze domy dla kuracjuszy wybudowano tutaj w 1824 r. Piętnaście lat później, po śmierci Stefana Szalaja uzdrowisko przejął jego syn - Jan Szalaj, który oficjalnie uważany jest za twórcę uzdrowiska w Szczawnicy. Poświęcił on prawie 40 lat swego życia na jego rozwój. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, wybudował kaplicę zdrojową. W 1856 roku Jan Szalaj przepisał uzdrowisko na własność krakowskiej Akademii Umiejętności. W1858 r. uznano Szczawnicę za najlepiej zorganizowane zdrojowisko w Galicji. Natomiast po zakończeniu II wojny światowej nastąpiło upaństwowienie zdrojowiska. Po wojnie wybudowano nowe sanatoria branżowe i nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy. Z kolei w roku 1962 Szczawnica otrzymała prawa miejskie i od tego czasu uzdrowisko cieszy się niesłabnącą pupularnością.

Szczawnica obecnie

Aktualne jest to znane i cenione miejsce wypoczynku z wieloma atrakcjami turystycznymi, takimi jak palarotnia, spływy kajakowe w Pieninach, ekstremalny spływ pontonem po rzece Dunajec, stacje narciarskie na Palenicy, przejażdżki konne, szlaki piesze i rowerowe a także interesujące budowle i urocze zakątki przyrody. Wszystko to sprawia, że w Szczawnicy nie można się nudzić. Ponadto Szczawnica to obecnie jedna z najbardziej popularnych miejscowości uzdrowiskowych w całej Polsce. Wszystkie zabiegi wykonywane są z użyciem najwyższej jakości sprzętu i dostępnych technik. Lekarze oraz wykwalifikowany personel dbają o właściwy dobór oraz skuteczne wykorzystanie zaleconych zabiegów. Populacja ludności Szczawnicy sięga zaledwie 6 tysięcy, jednak występujące na tym terenie wody mineralne, jak również walory środowiskowe jakim jest leczniczy mikroklimat stale przyciągają do miasta i okolic licznych gości. Szczawnica posiada obecnie osiem czynnych źródeł mineralnych, zawierających znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu. Na przybywających do pienińskiego kurortu czekają Sanatoria Uzdrowiskowe i Zakład Przyrodoleczniczy oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych. Wykonywane są tutaj aż 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji, fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej.

Aby poznać szczegóły historii miasta, obejrzeć fotografie przedstawiające dawną Szczawnicę i dowiedzieć się co aktualnie stanowi największe atrakcje dla turystów, na pewno warto przyjechać tu osobiście a wcześniej sprawdzić wszystkie informacje dostępne na stronie http://www.szczawnica.top.

Polecane artykuły

  • stajkowa.jpg

    Szczawnica - idealne miejsce dla fanów jazdy na nartach i snowboardzie

    Szczawnica i jej okolice to świetne miejsce do wypoczynku, również dla wszystkich miłośników jazdy na nartach i snowboardzie - rekreacyjnej, jak i profesjonalnej. Jedną z największych zimowych atrakcji Szczawnicy jest kompleks kolei i wyciągów na Palenicy i Szafranówce,

  • nornic-walking-1.jpg

    Szczawnica i okolice - szlaki turystyczne

    Szczawnica i jej okolice są wprost stworzone do turystyki - zarówno amatorskiej, jak i zawodowej. Wielość wygodnych i szerokich ścieżek, urokliwe widoki, liczne atrakcje oraz stworzone dla turystów udogodnienia sprawiają, że będąc w Szczawnicy nie można obejść się bez planowanie tras po szlakach turystycznych.

  • park-dolny-szczawnica1.jpg

    Szczawnica - idealne miejsce na wypoczynek

    Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o wyjątkowym klimacie, walorach przyrodniczych i cennych właściwościach leczniczych. 

  • wpis9.jpg

    Szczawnica - gdzie warto zjeść?

    Szczawnica uznawana za stolicę Pienin to niezwykle urocze miasteczko, z którego mnóstwo szlaków prowadzi w malownicze górskie tereny.