Sprawdź, co kryje się w Wąwozie Homole w Szczawnicy!

Czy jako dziecko marzyłeś o tym, by zostać nieustraszonym poszukiwaczem przygód? A może chciałeś spotkać się z dziką przyrodą albo poszukać mapy, która zaprowadzi Cię do ukrytego skarbu? Czy wiesz, że po dziś dzień w Polsce znajdują się miejsca, w których jeśli wierzyć miejscowym znajduje się złoto? Jednym z nich jest Wąwóz Homole w Szczawnicy!

Wąwóz Homole – co o nim wiemy?

Wąwóz HomoleDługość tego malowniczego wąwozu wynosi około 800 metrów.  Masyw ten wcinając się w północne stoki Wysokich Skałek tworzy stromy kanion, którego ściany osiągają głębokość nawet do 120 metrów wysokości. Przez Wąwóz Homole przepływa niezwykle urokliwy potok Kamionka, który tworzy na terenie wąwozu zapierające dech w piersiach kaskady. Sama nazwa Wąwozu Homole pochodzi z języka rosyjskiego i związana jest z kształtem doliny (rosyjskie słowo gomoła czy też homoła oznacza coś bezrogiego i obłego). Jak czytamy na stronie http://www.szczawnica.top/atrakcje/wawoz-homole/ ściany Wąwozu Homole zbudowane są ze skałek wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy. Miłośników przyrody i form skalnych z pewnością zainteresuje różnorodna rzeźba masywu i jego urozmaicona budowa geologiczna.

A co z tym złotem?

Wąwóz HomoleWąwóz Homole jest jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce – liczne, tworzone przez potok Kamionka kaskady, krystalicznie czysta woda i łatwa dostępność turystyczna sprawiają, że jest on niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem przez piechurów z całego świata. Dawniej na jego teren zapuszczali się poszukiwacze skarbów oraz pragnący znaleźć złoto śmiałkowie. Legendy o tym, że i obecnie w Wąwozie Homole można znaleźć ten drogocenny kruszec krążą po Szczawnicy i dziś. Ile prawdy jest w tych słowach i w opowiadanych przez miejscowych anegdotach, którymi chętnie dzielą się z turystami? Tego się niestety nie dowiemy.  

Wapienne skały Wąwozu Homole porośnięte są rzadkimi gatunkami roślin wapieniolubnych i licznymi gatunkami światłolubnych jałowców. Od 1963 roku Wąwóz Homole jest rezerwatem przyrody chętnie odwiedzanym zarówno przez szkolne wycieczki, jak i przez turystów indywidualnych.

Wąwóz Homole – Rezerwat przyrody

Ustanowiony rezerwatem przyrody Wąwóz Homole to wyjątkowy teren, na którym występują liczne siedliska przyrodnicze i rzadko spotykane gdzie indziej rośliny. Do siedlisk przyrodniczych możemy zaliczyć bór mieszany regla dolnego, żyzną buczynę karpacką, olszynę karpacką, górską murawę, murawę ciepłolubną, łąki świeże, natomiast sam rezerwat stanowi naturalny krajobraz wąwozu skalnego wyciętego w wapieniach jurajskich i kredowych o bogatej budowie geomorfologicznej i wysokiej bioróżnorodności. Uważny obserwator wśród chronionych gatunków roślin z pewnością dostrzeże goryczuszkę orzęsioną, dziewięćsiła bezłodygowego czy pierwiosnkę wyniosłą. Na terenie Wąwozu Homole można spotkać także pluszcza, pliszkę górską, salamandrę plamistą i żabę trawną. W wąskich, stromych wapiennych skałach swoje schronienie znajduje pustułka, sokół i puchacz. Warto wiedzieć, że przed powstaniem rezerwatu teren Wąwozu Homole był całkowicie bezleśny i wypasany – co zmieniło się dopiero od momentu objęcia tego terenu ochroną – wtedy zaczął on ulegać stopniowemu zalesieniu.

Przespaceruj się Wąwozem Homole

Wąwóz Homole to również jeden z najchętniej wybieranych szlaków turystycznych w Pieninach. Wejście do Wąwozu Homole znajduje się na samym początku małej wsi Jaworki. Zbliżającym się do Wąwozu turystom stopniowo ukazywać się będą strome, wapienne skały. Spacer Wąwozem Homole przypomina nieco Strążyską w Tatrach. Tych, którzy zdecydują się „zwiedzić” Wąwóz Homole czeka niespieszny spacer dobrze utrzymanym szlakiem w postaci schodków, w trakcie którego będą mogli zobaczyć wąskie, malownicze doliny, strome skalne ścianki czy pamiętające dawne dzieje usypiska. Na końcu Wąwozu Homole znajduje się rozległa polana – jest to miejsce, w którym większość turystów zazwyczaj kończy swoją wędrówkę.  Na tych, którzy zdecydują się pójść dalej czeka spacer leśną ścieżką prowadzącą aż na hale, na których prowadzony jest wypas owiec. Zwieńczeniem wyprawy może być wejście na Wysoką – liczący sobie 1050 metrów najwyższy szczyt całego masywu Pienin, który góruje nad całą wsią Jaworki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Wąwozie Homole? Zastanawiasz się nad tym, czy ten szlak turystyczny jest dla Ciebie? Wejdź na stronę http://www.szczawnica.top/atrakcje/wawoz-homole/ i zobacz jak wygląda nieskalana ludzką ręką natura. A może interesują Cię inne atrakcje znajdujące się w Szczawnicy i na terenie bliskich jej okolic? W takim przypadku zapraszamy na http://www.szczawnica.top/szczawnica-atrakcje/

Polecane artykuły

  • trzy-korony_medium.jpg

    Trzy Korony - tego nie wiesz o tej szczawnickiej atrakcji!

    Szczawnica - miasto znane przede wszystkim z uzdrowiskowej zabudowy, zapierającego dech w piersiach spływu Dunajcem czy szczytu Trzy Korony. Co warto wiedzieć o ostatniej z wymienionych atrakcji? Tego dowiesz się z tego tekstu!

  • seniorzy.jpg

    Pora na seniora! Pomysł na wypoczynek na emeryturze

    Wczasy, urlop, wakacje i wypoczynek nie są skierowane tylko dla młodzieży i dorosłych. Coraz więcej seniorów - emerytów i rencistów, decyduje się na samodzielne podróżowanie i zmienianie otoczenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce są miejsca przyjazne dla seniorów na wczasach - dowiedz się co oferuje Szczawnica i okolice.

  • rowery.jpg

    Pomysł na wycieczkę rowerową? Pieniny!

    Jeśli kochasz spędzać wolny czas aktywnie, a przy tym uwielbiasz zwiedzać i poznawać nowe miejsca - turystyka rowerowa jest czymś dla Ciebie. Podpowiadamy, gdzie zorganizować wyprawę rowerową z niezapomnianymi widokami, ciekawymi atrakcjami i interesującą, ale niezbyt uciążliwą trasą.

  • park-gorny01.jpg

    Szczawnica kiedyś i dziś - historia miasta

    Wspaniały mikroklimat, lecznicze właściwości występujących tu wód oraz dostęp do różnorodnych atrakcji turystycznych sprawiają, że Szczawnica znana jest od wielu lat jako jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku na terenie całej Polski. Warto więc poznać historię tego miasta i dowiedzieć się co obecnie stanowi jego największe walory.